Advisory Committee

                The permanent of member of Advisory Committee are Hon’ble Member of Parliament( Lok Sabha),Bargarh/ Hon’ble Member of Parliament (Rajya Sabha), Bargarh/MLA, Bargarh/MLA, Attabira/MLA, Bijepur/MLA, Bhatli/  MLA,Padampur and President, Zilla Parishad, Bargarh .The Executive Body and Programme Co-ordination Member are as given belows.

Executive Body
Programme Co-Ordination Members

Reception Committee

Sl. No. Name of the Members Designation
1 Collector and District Magistrate, Bargarh Convener
2 Sri Debadutta Mishra, G. P Member
3 Sri Achyutananda Mahapatra, Member
4 President, Bar Association, Bargarh Member
5 Soubhagya Ranjan Nayak Member
6 Smt. Kalpana Majhi Member
7 Sri Brahmananda Mahakud Member
8 Sri Pritam Singh Member

 

Ranga Mahal Committee

Sl. No. Name of the Members Designation
1 Sri Sabeswar Ratha Convenor
2 Sri Shyamsundar Adabar Co-Convenor
3 Dist Sports Officer, Bargarh Member
4 Sri Himansu Dash Member
5 Sri Anup Satpathy Member
6 Sri Debendra Sahu Member
7 Sri Harihar Pradhan Member

It shall be the prime concern of the committee to ensure fool-proof fire safety, Electrical safety, and safety of people in all aspects inside the allotted area in proper coordination with Asst. Fire Officer, S.E cum Inspector of Electricity and other official/People concerned

Raj Darbar Stage Committee

Sl. No. Name of the Members Designation
1 Sri Rajendra Prasad Singh Convenor
2 Sri Biren Hati Member
3 Sri Basudeb Bagarti Member
4 Sri Naresh Bhosagar Member
5 Sri Jagannath Karna Member
6 Sri Ashok Mallik Member
7 Sri Satyabrata Dash Member
8 Sri Ratnaraj Padhan Member
9 Sri Manoj Agrawal Member
10 Sri Dashrath Meher Member

Cultural Committee

Sl. No. Name of the Members Designation
1 Project Director, D.R.D.A, Bargarh Chief Convenor
2 Sri Gopal Dash Convenor
3 Secretary, Bharat Nirman Samiti, Bargarh Member
4 Smt. Dr. Tapaswini Guru, E.O. Attabira NAC Member
5 Smt Sangita Panda Member
6 Sri Budhhadev Barik Member
7 Sri Lalatendu Dash (Chintu) Member
8 Sri Neheru Saraf Member
9 Sri Chaitanya Paik Member
10 Sri Umesh Satpathy Member
11 Sri Sanjeev Dash Member
12 Sri Manabhanjan Kar Member
13 Sri Rakesh Satpathy Member
14 Sri Satyajit Kara Member
15 Sri Pradeep Sahoo (Biku) Member
16 Sri Tushar Ranjan Bhadra Member
17 Sri Pabitra Mallik Member
18 Sri Ashok Panigrahi Member
19 Sri Shankar Pattnaik Member

Publicity Committee

Sl. No. Name of the Members Designation
1 D.I.P.R.O, Bargarh Convenor
2 Sri Shankar Ballav Mishra Member
3 Sri Umesh Biswal Member
4 Sri Ashok Mishra Member
5 Sri Birendra Pradhan Member
6 Smt Simantika Nanda Member
7 Sri Rabi Narayan Panda Member

Hospitality Committee

Sl. No. Name of the Members Designation
1 Sri Kishor Mishra Convenor
2 Sri Chandradhwaja Jal Member
3 Sri Nanda Mallik Member
4 Sri Baikuntha Bhuyan Member
5 A.C.S.O. Sadar , Bargarh Member
6 Sri Sunil Mahapatra, Circuit House Member

Artist Advisory Committee

Sl. No. Name of the Members Designation
1 Adistional District Magistrate, Bargarh Convenor
2 Sri Ashok Behera Co-Convenor
3 Sri Harihar Mishra Member
4 Sri Nakula Badi Member
5 Sri Tarachand Mahapatra Member
6 Sri Bhubana Bhoi Member

Souvenir Committee

Sl. No. Name of the Members Designation
1 Aditional District Magistrate, Bargarh Convenor
2 Sri Prashanta Ku. Mahapatra, Deputy Collector, Dhanuyatra, Bargarh Co-Convenor
3 Smt Minati Pati, OFS, Treasury Officer, Bargarh Member
4 Sri Umesh Mahapatra, Lect. in English, Panchayat College Member
5 Smt Sanghamitra Mishra, Lect. In Odia, Women’s College, Bargarh Member
6 Sri Mohan Sahu, Lect. In Pol. Sc. G.M. College, Kalapani Member
7 Sri Saroj Ku Debta, Principal T.F. Degree College, Bargarh Member
8 Sri Utpanna Ku Bhoi, President, Manohar Sahitya Sansad, Bheden Member
9 Sri Lipsit Mishra, Advocate, Bargarh Member
10 District Education Officer, Bargarh Member
11 Dr. R.N. Sahu, Principal, Sri Aurovinda School, Bargarh Member
12 Sri Manoranjan Sahu, Bargarh Member
13 Sri Sureswar Satpathy, Secretary, Bargarh Dhanuyatra Mahotsav Samiti Special Invitee

Bye Law Drafting Committee

Sl. No. Name of the Members Designation
1 Sri Achyutananda Mahapatra, Convenor
2 President, Bar Association Bargarh Member
3 Sri Sureswar Satpathy Member
4 Sri Pradip Debta, Secretary, Marchant Association, Bargarh Member
5 Smt Minati Pati, OFS Member
6 District Culture Officer, Bargarh Member

Gopapura Committee

Sl. No. Name of the Members Designation
1 Sub Collector, Bargarh Convenor
2 BDO, Bargarh Member
3 Executive Officer, Bargarh Municipality Member
4 Sri Surendra Hota Member
5 Sri Krushna Charan Mahapatra Member
6 Sri Narayan Bhoi Member
7 Sri Padmalochan Mallick Member
8 Sri Minaketan Bhoi Member
9 Sri Sushil Mahapatra Member
10 Sri Rabindra Ranjan Pujari Member

Conciliation Committee

Sl. No. Name of the Members Designation
1 Project Director, DRDA Bargarh Convenor
2 Aditional District Magistrate, Bargarh Co-Convenor
3 Sub Collector, Bargarh Member
4 S.D.P.O, Bargarh Member
5 President, Bar Association, Bargarh Member
6 Sri Sureswar Satpathy Member
7 Sri Pradip Debta, Secretary, Merchant Association, Bargarh Member

Website Committee

Sl. No. Name of the Members Designation
1 Collector & District Magistrate, Bargarh Chairman
2 Additional District Magistrate, Bargarh Vice-Chairman
3 Sri R.R. Majhi, District Informatics Officer, NIC,Bargarh Member
4 District Culture Officer, Bargarh Member
5 Sri M. Chhanda, Distict e-Governance Manager, Collectorate, Bargarh Member
6 Assistant Tourist Officer, Bargarh Member
7 Sri S. Tripathy, District Coodinator, HRMS,Bargarh Member
8 Sureswar Satpathy, Secretary,  Dhanuyatra Member
9 Smt. Kalyani Dash, DI & PRO, Bargarh Member-Convener

Land Allotment Committee

Sl. No. Name of the Members Designation
1 Sub Collector, Bargarh Convenor
2 Govt. Advocate, Bargarh Member
3 S.D.P.O. ,Bargarh Member
4 Tahasildar, Bargarh Member
5 Sri Achyutananda Mahapatra, Bargarh Member
6 h.M. George Highs School, Bargarh Member
7 Sri Subash Chandra Majumdar, Bargarh Member